Fram mot mig

2025-08-25 Har vid flera tillfällen när jag suttit i dungen med kameror haft besök av ekorrar. Några gånger mer än en, då jagat varandra med hög fart i dungen, ser att de har olika behåring på svansarna, kan då se skillnad på dem. Oftast kommer de för att dricka, gör ett snabbt besök och sedan iväg igen.
Men vid ett tillfälle kommer en ekorre, såg att den hade något i munnen, kom från stengärdsgården, hade varit i vår trädgård. Kom fram till fågelbaden men fortsatte fram mot mig ut på den öppna gräsytan, där först såg jag att det var en hasselnöt den bar på. Sökte runt för att tillslut börja gräva, stoppade ned nöten och täcker den. Och sedan iväg genom de stora träden i dungen, den visste att jag satt där, men undra vad den tänkte, visade mig sitt gömställe.
Vi har några större hasselbuskar som i år haft många nötter, men sett under träden massor med öppnade skal från hasselnöter, har undrat vem som gjort detta, men misstänkt ekorrarna som är de skyldiga.
Nu har tanken kommit till varför det kommer upp körsbärsbuskar på flera platser i dungen, plantan har kärnan en bit ned i marken och borde inte själv placerats där, kan det vara ekorrarna som gräver ned dem som med nöten eller någon fågel.
(Se bild under Aktuellt)

alt alt